Predvolebná sľubotechna

Autor: Milan Vrabeľ | 11.10.2017 o 1:44 | (upravené 11.10.2017 o 9:20) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  787x

Takmer každý rok máme na Slovensku nejaké voľby. Najbližšie nás už o necelý mesiac čakajú voľby do vyšších územných celkov.

V každom kraji si (tentokrát už len v jednokolovej voľbe) občania budú voliť predsedu samosprávneho kraja (župana) a poslancov do zastupiteľstva krajskej samosprávy. Slobodné voľby sú základným atribútom demokratickej spoločnosti. Občania majú možnosť rozhodnúť o tom, kto ich počas najbližších piatich rokov bude zastupovať. Až potiaľ je všetko fajn.

Problém nastáva vtedy, keď sa jednotliví kandidáti, či už na post župana alebo na poslancov začnú kôli vidine zvolenia uchyľovať k lacným a ničím nepodloženým sľubom. Kraj sa takto na pár týždňov počas predvolebnej kampane stáva liahňou rýchlokvasených populistov, ktorí neváhajú nasľubovať aj nemožné, len aby zaujali. Úsmevne slovné spojenie že “ nikto Ti nedokáže dať toľko,koľko Ti viem ja sľúbiť” je takto úspešne aplikované v praxi. Každé štyri roky počúvame z úst kandidátov na poslancov kraja v rôznych obmenách to isté: ako bude mať kraj lepšie cesty, menej byrokracie, štíhlejší štátny aparát a viac peňazí v regionálnom školstve či zdravotníctve, resp.o príchode nového investora, ktorý prinesie prácu pre tisíce ľudí, atď. Inými slovami ako Váš kraj bude prekvitať. Žiaľ, takíto tzv.sľubotechna kandidáti si neuvedomujú, že toto ich konanie môže mať neblahý dopad na výsledok volieb, minimálne z dvoch dôvodov.

V prvom prípade ich lacné populistické sľuby prekričia silnejší populisti, s extrémnymi a často až extrémistickými sľubmi a názormi. Tým druhým prípadom je to, že veľkú časť voličov znechutia svojími populistickými rečami natoľko, že rezignujú a voliť nepôjdu.

Ak chceme, aby tieto voľby boli skutočne demokratické vo svojej podstate a prejavila sa v nich vôľa väčšiny obyvateľstva, musíme od týchto prázdnych sľubov raz a navždy upustiť. A to včas!

Týmto vyzývam všetkých kandidátov, aby namiesto o prázdnych a nepodložených sľuboch mimo svojích možností radšej informovali o reálnych kompetenciach krajských samospráv, či o rozpočte, s ktorým hospodária.

Chcem vyzvať všetkých voličov, aby boli uvedomelí.. Aby sa nedali ovplyvniť lacnými rečami o ničom, ale zároveň, aby sa nedali odradiť, stali sa pánmi situácie a využili svoje právo voliť.

Preto poďme spolu 4.novembra voliť a želajme si spravodlivý a úspešný kraj.

Ing. Milan Vrabeľ - volebné číslo 37

kandidát na poslanca prešovského samosprávneho kraja

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?